Notatki robimy po to, żeby z nich później korzystać. A jak mamy korzystać, jeśli nie możemy się rozczytać? Albo monotonny tekst pisany od linijki do linijki sprawia, że nasze oczy same się zamykają.  Dlatego gdy robimy notatki z których będziemy się uczyć do sprawdzianu, egzaminu itp. warto żeby sprawiały, że chcemy do nich zajrzeć. Notatki na studiach, szczególnie te z wykładów i ćwiczeń mogą być chaotyczne i pisane na szybko, żeby tylko zdążyć wszystko zanotować. Jednak gdy chodzi o naukę nie warto się śpieszyć. Dziś podam wam kilka sposobów na to żeby Wasze notatki były ładne i minimalistyczne.

notatki na studiach

Temat

Na samej górze strony, dużymi literami napisz temat/zagadnienie tak, żeby od razu wiedzieć czego dotyczą te notatki i kojarzyć je z tym rozdziałem czy lekcją.

Pytania

Zamiast nagłówków postaraj się wymyślić pytania, na które później odpowiesz. W ten sposób łatwiej się nauczyć do sprawdzianów i kolokwiów, bo masz już gotową odpowiedź i nie musisz myśleć jak ją napisać.

jak robić notatki na studiach

Jeden kolor

Jeśli notatki mają być minimalistyczne wystarczy mieć długopis (np. z czarnym wkładem) i jeden kolor cienkopisu/ zakreślacza. Jest wiele sposobów, żeby za pomocą jednego długopisu wyróżnić słowa. Ja tutaj użyłam czarnego długopisu z Muji, brzoskwiniowego zakreślacza i cienkopisu Stabilo. Wszystko do siebie pasuje, nie ma przepychu, ale za to jest przejrzyście.

Punkty

Notatki mają być praktyczne. Jeśli odpowiada Ci pisanie od linijki do linijki nie ma sprawy. Ja na przykład nie umiem tak. Tekst się wtedy zlewa i jak tylko się odwrócę na chwilę to nie wiem gdzie skończyłam. A notatki powinny być takie, że jak na nie spojrzysz, to od razu będziesz wiedzieć, że to jest to. Dlatego lubię używać punkty i podpunkty.

minimalistyczne notatki

Pisz własnymi słowami

O ile wasz profesor nie wymaga dokładnej definicji z podręcznika warto najpierw przeczytać zagadnienie i napisać własnymi słowami. w tym wszystkim nie chodzi o to, żebyscie to wykuli na pamięć, tylko zrozumieli. Jak napiszecie własnymi słowami, później czytając to będziecie wiedzieli o co chodzi. A nawet jeśli zapomnicie, będzie wam łatwiej sobie przypomnieć. Lepiej jest szukać innch definicji słowa np. w internecie podczas robienia notatek, a nie gdy już są zrobione i uczycie się chociaż nie macie pojęcia „z czym to się je”.

Nie za dużo, nie za mało

Za dużo informacji może przytłoczyć. Za mało zaś może być niewystarczające bowiem nie zapamiętasz od razu 100% ze swoich notatek. Warto, żeby były one krótkie, treściwe i zrozumiałe.

francuski notatki

Małe obrazki

Przy nauce np. języków dobrze wspomóc się małymi obrazkami. Nie trzeba tu być wielkim artystą, w internecie jest mnóstwo prostych rysunków do narysowania przy danym zagadnieniu. Jak spojrzymy na kartkę łatwiej będzie nam skojarzyć, np. jak powiedzieć „pada deszcz” po francusku jeśli zobaczymy chmurkę z deszczem i przy niej napis.

notatki z francuskiego

notatki na studiach

 

Wszystkim Wam życzę udanego nowego roku szkolnego i samych dobrych ocen

Zapraszam was również na mojego instagrama na którym obecnie trwa rozdanie oraz facebooka

instagram facebook