Od jakiegoś czasu na moim instagramie umieszczam zdjęcia z notatek i nauki na studiach. Ma to trochę związek z tym, o czym pisałam wam w poście o studyblr. Dodając te zdjęcia pomyślałam, że z racji iż zaczęły się kolokwia, to podzielę się z wami moimi sposobami na naukę.

nauka na studiach

Studiuję zarządzanie, dlatego moje rady będą związane bardziej z moim kierunkiem studiów.

 

  1. Matematyka na studiach

Na matematykę uczę się z filmów od etrapeza. Jestem naprawdę zadowolona, bo tłumaczy w taki sposób, że da się to zrozumieć. Na wykładach często jest wszystko za szybko mówione i ciężko ogarnąć. A tutaj, na spokojnie, pokazane na przykładach. Naprawdę polecam.

  1. Ustalenie kodu kolorystycznego

Ja wiem, że niektórzy mówią, że jest udowodnione, iż stosowanie kolorowych cienkopisów, zakreślaczy itd. nie pomaga w nauce. Ja jednak mam inną teorię. Zakreślaczy używam tak, że każdy kolor oznacza coś innego a w notatkach z wykładów, gdy czegoś szukam co było miesiąc wstecz, to po kolorze od razu poznaje co to jest. I tak – zielony oznacza definicje, różowy – nagłówki punkty itd., fioletowy inne wyrazy, które warto podkreślić. Kombinacji jest mnóstwo. Możecie np. daty zaznaczać na pomarańczowo, wzory z matmy na niebiesko, definicje na brązowo etc.

  1. Odpowiednia czcionka

Jeśli robisz notatki na komputerze, albo drukujesz coś do nauki pomyśl nad zmianą czcionki. Jeśli chcesz coś szybko przeczytać wybierz Times New Roman, ponieważ uważana jest za najwygodniejszą czcionkę do czytania i najszybciej się czyta teksty z tym fontem. Natomiast jeśli uczysz się czegoś, łatwiej zapamiętać gdy czcionka jest trudniejsza do przeczytania, wtedy nasz mózg będzie musiał się bardziej wysilić i w ten sposób lepiej zapamięta.

 

  1. Kolokwiowy kalendarz

Gdy zaczynają się kolokwia i sesje warto zrobić sobie rozpiskę, co i kiedy. Łatwiej wtedy ogarnąć, ile jest czasu na naukę, a nie robić wszystko na ostatnią chwilę.

 

  1. Języki obce

Jeśli uczysz się języka obcego np. francuskiego, warto jest słuchać jak on brzmi. Często na końcu podręczników dają płytę gdzie można posłuchać jak rozmawiają. Pomimo sporej niechęci do korzystania z tego, warto spróbować. O ile z angielskim mamy do czynienia na co dzień i otacza nas z każdej strony, tak z innymi językami jest już gorzej. Dlatego polecam oglądać różne filmy, piosenki, nagrania w danym języku.

  1. Biblioteka to naprawdę fajne miejsce

Dla osób, które ostatni raz w bibliotece były na wycieczce po szkole w podstawówce – biblioteka jest naprawdę fajnym miejscem. Nie wiem jak u was, ale u mnie są stoły, komputery, masa książek i przede wszystkim super atmosfera. W takim miejscu jest cisza i spokój, dlatego jest to miejsce idealne do nauki. Podczas prawie każdego okienka tam przesiaduje.

  1. Nagrywaj notatki na dyktafon

Jeśli jesteś słuchowcem tak jak ja i lepiej rozumiesz coś gdy druga osoba ci to mówi niż czytając, a w pobliżu nikogo nie ma, wystarczy wziąć telefon i przeczytać na głos notatki na dyktafon, a później odsłuchiwać je np. w drodze na uczelnię.

 

 

  1. Google schoolar

Jeśli np. piszesz pracę magisterską albo jakąś inną i potrzebujesz cytatów, google schoolar zostanie twoim przyjacielem. Wszystko co tam jest jest dokładne i prawdziwe (w przeciwieństwie do sciaga bryk itd. wszystko jest potwierdzone i sprawdzone)

  1. Zrób rozpiskę co masz się nauczyć

Jeśli masz zagadnienia, albo wiesz jakie rozdziały masz się nauczyć, napisz sobie na kartce co masz konkretnie do nauki. Możesz później odznaczać rzeczy zrobione i będziesz wiedzieć ile czasu musisz poświęcić na dane zagadnienie. Ważne, żeby zrobić to w miarę szczegółowo, a nie np. matematyka – całki.

Zobacz: Plan nauki

  1. Czytaj książki

Ja wiem – dzisiaj to nie jest popularne. Ale uwierz mi, że to jest dobry sposób na naukę. Zauważyłam, że im krótsze miałam notatki, tym mniej zapamiętywałam. Bo nie uczyłam się słowo w słowo, a mamy tendencję do skracania sobie. Gdy czytasz książkę, czasami pewne rzeczy powiedziane są na wiele sposobów i z przykładami, dzięki czemu łatwiej jest ogarnąć.

Jeśli brak Ci motywacji do nauki, zajrzyj do mojego wpisu na ten temat i zobacz jak ja sobie z tym radzę 🙂

 

 

A takie wsparcie mam, gdy się uczę. Ktoś też ma takie kochane koty? 😀

 

Wszystkie zdjęcia pochodza z mojego instagrama, na którego serdecznie zapraszam, możecie tam znaleźć więcej takich zdjęć 🙂

Jeśli chcesz być na bieżąco zajrzyj również na mojego facebooka i zostaw lajka